פינוי בינוי איך זה בדיוק עובד

בשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר תכניות של התחדשות עירונית תחת פרויקטים המכונים "פינוי בינוי".
פינוי בינוי זה למעשה בניית מתחמי מגורים חדשים לגמרי במקומם של מתחמי מגורים קיימים כאשר לרוב זה נעשה על ידי הריסת מבנים קיימים ובנייה מחדש וזאת כאשר מוצאים שאין כדאיות לשמור על המבנים הישנים. לרוב, מספר יחידות הדיור הנבנות במסגרת פרויקטים אלו גדלות באופן משמעותי והפרויקטים נעשים תוך כדי פינוי הדיירים מהמבנים מרצונם ולאחר סיום הפרויקטים אלו מקבלים דירות חדשות. הפרויקטים יכולים לצאת אל הפועל בעזרת עידוד על ידי חברות יזמיות כלפי הדיירים או יוזמה עצמאית של הדיירים. לפניכם סקירה של השלבים במהלך של פרויקט פינוי בינוי.

מתחילים מבדיקת היתכנות

במידה והדיירים פונים אל חברה יזמית בעצמם, החברה היזמית תבחן את הנתונים הרלוונטיים בבניין ואת התאמתו לפרויקט פינוי-בינוי על פי הגדרות החברה. לאחר מכן ועל מנת להתניע את תהליך ההתקשרות עם החברה, הדיירים ימנו נציג מטעמם אשר יעמוד בקשר עם מנהל פרויקט מטעם החברה היזמית. בעת זו יציג מנהל הפרויקט את אופן הפעולה והאפשרויות המוצעות. לאחר דיונים, מגיע של חתימת הסכם ומתן אישור על תכנון הפרויקט. הדיירים בוחרים עורך דין מייצג אשר ממומן על ידי החברה לצורך הסכם המכר וזאת לאחר שכל הדיירים מסכימים ומאשרים את החוזה (וחותמים עליו). בהמשך, מתקיימת פגישה עם בעלי הדירות ומציגים בפניהם את התכניות בצורה מפורטת.
השלב הבא יהיה הכנת תכניות להגשה לרשות התכנון המקומית והמחוזית. תכניות הפרויקט עוברות עיבוד מפורט אשר מתאים אותן אל הדרישות של רשויות התכנון. בשלב הזה ישנה התייחסות גדולה עד לפרטים הקטנים הכוללים את הנוף, תחבורה ועוד וזאת על מנת להבטיח את הצלחת סיום הפרויקט במועד המתוכנן וגם בסטנדרטים שנקבעים. כחצי שנה לפני קבלת האישורים וקבלת היתר הבניה, הדיירים בבניין יעודכנו כדי שאלו יוכלו להיערך לפינוי דירותיהם ולאחר מכן ניתן להתחיל בתהליך הבניה. בזמן שהפרויקט נמצא בעיצומו, הדיירים מפונים אל דירות שכורות בהן יגורו לכל אורך התקופה ועד לכניסתם לדירות החדשות. ההוצאות הכרוכות במעבר דירה וכמו כן גם השכירות ממומנות על ידי החברה. השלב האחרון הינו שלב האכלוס בבניין החדש בו נמסרות הדירות החדשות לבעלי הנכסים.

הרווח של הדיירים מהפרויקט

הדיירים מקבלים דירות חדשות ומרווחות יותר אשר שוויין גבוה באופן משמעותי (לפעמים אפילו כפול) מדירותיהם הישנות. ישנם דיירים המבקשים לקבל פיצוי כספי במקום דירה חדשה. מכיוון שאזור מגוריהם ודירותיהם בפרט פותחו ושופרו, איכות חייהם של הדיירים עולה בצורה. הבניינים החדשים נבנים עם ממ"ד ואלו עמידים יותר בפני רעידות אדמה. בנוסף, ישנה הטבת מס למתפנים אך יש לציין שבעלי מספר נכסים באותו הפרויקט של הפינוי בינוי מקבלים את הטבת המס רק בעבור דירה אחת.